"5 uger efter fødsel, hvilken prævention"
Hej Lisbeth
Jeg er den lykkelige mor til 2. en dreng på 15 mdr og en pige på 5 uger.
Jeg håber du kan hjælpe med mine spørgsmål.
Jeg havde planer om at få en spiral sat op, til 8 ugers undersøgelsen, men lægen sagde det måske ikke kunne lade sig gøre, pga min livmoder. Vi ønsker at finde en god prævention, men hvor det er muligt at blive forældre igen. Vi ønsker nr 3 om ca 2.5-3 år så planen er at stoppe med præventionen om 1.5 til 2 år. Hvilken prævention kan man så anbefale, kondomer kan jeg ikke tåle, og er frarådet p-piller/mini piller pga pcos, samtidig er jeg også frarådet p-staven og p-sprøjten.
Så hvad er mine muligheder, kan en kobberspiral alligevel være en løsning, og hvad har jeg evt af andre muligheder.
Derudover har jeg haft barselsudflåd, indtil for en uge siden, hvor jeg kun har haft lidt alm udflåd, som nærmest har været lidt gulligt i det (lignet lidt tynd snot) i går aftes, var det rødligt, og i dag er der igen frisk blod, kan det allerede være min mens som er kommet, min mens kom efter ca 3 mdr første gang. Ammer ikke da jeg ikke havde mælk nok, så min datter har kun fået en smule råmælk og ellers ren erstatning siden fødslen.
håber du kan hjælpe med mine svar
på forhånd tak - stenbukken
Lisbeths svar
Hej !
Tillykke med den lille ny, håber I alle har det fint.
Jeg er uforstående over din læge siger det kan være svært med en spiral.
Som du beskirver dit forløb, kan det være menstruation, alligevel tænker jeg deter lidt tidligt.
Jeg vil foreslå dig at bede om en henvisning til en gynækolog, hvor du kan blive grundig undersøgt, blive vejledt i prævention og sikkert få oplagt en spiral.Der findes også en P ring som opsættes i skeden .. men alle muligheder ved gynækologen bedst.og kan hjælpe dig.
Held og lykke med både b ørn og præventiuon.
Varme hilsner
Lisbeth Jess
Lisbeth kan kontaktes til private sessioner i hjemmet.
Se Lisbeths hjemmeside: Dit-barn.dk
Anmeld