Det skal være positivt for børn at bruge briller

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

2.046 visninger
0 svar
0 synes godt om
21. november 2011

Baby.dk

Fra BarnMedBriller.dk

Ny hjemmeside henvender sig til børn, der bruger briller.

Det skal være positivt for børn at bruge briller

På hjemmesiden www.BarnMedBriller.dk, der netop er åbnet, kan forældre finde alt muligt lækkert, sjovt, smart og nødvendigt, når deres barn skal have eller bruger briller.

Kvinden bag hjemmesiden www.BarnMedBriller.dk, Tina Torp Aaby, er selv mor til et barn med briller. Hun syntes, det var vigtigt, at hendes datter havde noget at identificere sig med, og derfor ledte hun efter bamser og dukker med briller - men forgæves. Derfor besluttede hun at åbne et site, som samler information og produkter, som man har brug for, når man har et barn med briller.

BarnMedBriller.dk er også snart afsender af en børnebog "Alma får briller", som er en flot og informativ billedbog om at få briller. Bogen "Alma får briller" udkommer på Turbine Forlaget til foråret 2012.

Om det er Hello Kitty eller seje superhelte med briller, er det vigtigt at have nogen at kunne identificere sig med, og www.BarnMedBriller.dk håber at kunne medvirke til, at det faktisk bliver spændende og sjovt for børn at bruge briller.

Du finder også Barn Med Briller på Facebook. Her kan du oploade foto af dit barn med briller og kommunikere med andre forældre, som har børn med briller. Hvis du klikker på "synes-godt-om" kan du løbende følge tilbud, information og produkter specielt rettet mod børn med briller.



Læs mere her »


Det skal være positivt for børn at bruge briller

Det skal være positivt for børn at bruge briller

Det skal være positivt for børn at bruge briller

Det skal være positivt for børn at bruge briller

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.